neljapäev, 3. november 2016

Jooksust, talvest, raamatutest

Eile jooksin oma taastava 6 km jooksu. Peale tööpäeva on jalad ikka päris väsinud ja läheb aega, et uuesti hoog sisse saada. Tuleb anda endale veel aega ja trennid rahulikumad teha senikaua kui vaja. Eile tabas mind kohutav köhahoog ja nohu oleks ka nagu aeg-ajalt. Enesetunne on hea, kuid jalad on joostes kuidagi õrnad veel.

Mulle ei meeldi talv. Lumi, lörts, külm! Üldse tahaks elada sel sügis-talvisel perioodil kuskil soojas. Lisaks sellele on detsembris minu ja Grete sünnipäevad, jõulud ja aastavahetus ning alati tuleb teha kohutavaid arvutusi ja valida üks sündmus mida veidi rohkem tähistada..lapse sünnipäev ja teised tähtpäevad peab kuidagi üle elama. Õnneks väärtustame rohkem koosolemist ja tegutsemist kui kalleid kingitusi. Samas on igal aastal keegi, kes uurib, et mis sünnipäevaks või jõuludeks said (kinke mõeldakse) ja siis tuleb tõdeda, et lilled ja kook. Peale seda tuleb küsijalt suur imestus ja nimekiri asjadest, mis tema kõik endale lunastas, mõni veel lisab rahalise väärtuse ka juurde. Kuulan ära ja vastan, et küll on alles vedanud. Samas kas õnnelik on see, kel on surres rohkem asju?

Kohati tunnen, et minus on mingi vana naise hing ja raske on omavanuseid mõista. Miks ei mäletata kui tore oli ilma nutiajastuta..käidi külas, sooviti päriselt õnne sünnipäevadeks, sai vestelda tunde ja tunde. Nüüd piisab laigist ja ongi korras? Mina igatahes tahaks vahel sellelt rongilt maha astuda ja päriselt tunda, mõelda ja öelda. Kohati on tunne, et ainult jooksurajal näebki neid pärisinimesi, kel pole aega telefoni näppida ja isegi mõni julgeb paar head sõna öelda. Muidugi ka ma ise veedan palju oma vabast ajast Internetis, kuid valin aega ja kohta. Üritan olla päriselt kohal.

Miks mulle meeldib joosta praegusel ajal:

 • Ma tunnen end võitjana. Raske on lörtsiga ja ülesmäge joostes, kuid vaikselt jõuan alati tippu.
 • Unisus ja väsimus kaovad imeväel.
 • Lumesadu ravib hinge ja annab värskendust. Rahustab mingil viisil.
 • Saab kihilist riietust kanda ja joostes on soe.
 • Saab tasakaalu harjutada. Kas peale jään mina või hoopis jäine teelõik?
 • Aina vähem inimesi jookseb ja seda tegijam on tunne.
 • Kõik on kuidagi puhas ja maaliline.
 • Saab kuulda toredaid kommentaare paksudes jopedes inimestelt. (Eile vanem naisterahvas lausus: "Issand jumal, mõni jookseb sellise ilmaga!")
 • Joostes tundub kõik palju parem.
 • Mõnus on peale jooksu soojas vannis vedeleda.
 • Saan punased põsed, hea enesetunde ja suudan nautida olemasolevat.
Täna mul on vabadus ja üritan puhata (magada, lugeda, koristada, söögikraami muretseda).

Loen kahte huvitavat raamatut. Esimene, mis on peaaegu lõpusirgel on Heleen Vennikase kiidetud "Võluv soolestik" (Giulia Enders). Tõesti on põnev lugeda ja saab palju paremini aimu keha toimimisest. Teine raamat mida soovitas üks hea lugeja on "Mees ja naine" (Anatoli Nekrassov). Seda raamatut otsisin raamatupoodidest, kuid kõik on läbimüüdud. Viimaks peale nädalast ootejärjekorda sain raamatukogust laenutada. Mõni lugeja on kohati kirjutanud pastakaga vastuväiteid ja krõbedaid väljendeid, aga mul pole huumori vastu midagi ja loodetavasti autori teksti pole edaspidi rikutud.

Lõppu panen pildikesi suvest ja Ida-Virumaal tehtud tegudest:
Grete esimene tillujooks Kuremäel
Tillujooks enne minu esimest 24h jooksu

Avinurme staadionil enne Heategevusjooksu
Kui selle aasta viimane jooksuvõistlus on läbitud, siis võtan ka oma suurepäraselt võrratu liikumisaasta kokku ja tahaks kohe ühe ülipika postituse koostada, et hea oleks vaadata, et mis ja kus siis tehtud sai. :)

6 kommentaari:

 1. Oh see detsember. Mul ka piigal sünnipäev, jõulud, lasteaias pidu. Hea rahaauk. Lähen vaatan, kas kasvab hoovis mõni rahapuu :)
  Mul talvejooksuga vastastikkused tunded. Pehme ilmaga hea joosta, aga vot, kui ikka miskit külma näkku sajab, siis ei meeldi. Ka ei saaks ma kanda mingeid maske ja ei tea, mida peas. Aga hetkel jookseks kasvõi vist tuisuga, kui vaid saaks...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No täpselt, just oli koosolek ka lasteaias ja no võtsin sõna, sest kõikjale raha nii palju lihtsalt ei jätku isegi kui tahaks. No kui leiad hoovist võid mulle ka istikuid jagada. :D
   Ma selline sõjakas ja siis saab mõttes vandudes joosta ja pärast võidukas olla. Loodan, et varsti saad oma tervise korda ja luba tervislikuks jooksuks olemas. Õnneks on liigutamiseks palju võimalusi ja ehk tuleb vaheldus kasuks.

   Kustuta
 2. Esiteks ma mainin ära, et sa ikka oled nii tubli! Eeskujuks väga paljudele!

  Nüüd postitusest ka: Detsember on tõesti paras rahaneelaja kuu. Ma see aasta üritan natuke hajutada neid rahalisi väljaminekuid ja ostsin juba lastele jõulukingid ära :) Meil lisaks enda lastele veel vaja perekondlik kingiloos teha (siis jääb igasugune "võiks ju teha kingid, aga inimesi on nii palju" mõtlemine ära ja igaüks saab ühe loosipaki). Koolis ja lasteaias veel siis lisaks.

  Sünnipäevi jagub ka meil detsembrisse hoolega. Alustab vend 18.detsembriga ja ma ise lõpetan 31. detsembriga. Sinna vahele saab õnnesoove jagada nii vasakule ja paremale kuhjaga :D

  Talvise jooksmisega üritan ma ka see aasta rinda pista. Omaasi, kuidas välja kukub, aga hetkel plaan ikka vähemalt kaks jooksu nädalas õues teha. Olgu see ilm siis talvine, sügisene või veel mingi kolmas variant :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh!

   Täitsa mõistlik nii jagada kuude peale kui on ette teada kes ja mida soovib. Selline jube tunne tekib juba poes jõuluasju välja pannes..hakkab peale. :D
   Ma olen õnnelik kui süüa saab ja graafik võimaldaks lapsega ka olla.

   Elame üle detsembri ja jaanuaris loodame jälle uut ja parimat aastat. :)

   Kõik on tehtav ja õues on mõnus, või kui on väga hull ilm, siis saab hiljem toas mõelda, et appi kui hea on ikka lõpuks kuivas/soojas kohas olla.

   Kustuta
 3. Ujumine, suusatamine, matkamine? Miks peaks lörtsise ilmaga jooksma.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kõike võib teha, mis meeldib. :)
   Mina soovin jooksukilomeetreid koguda.

   Kustuta