neljapäev, 8. september 2016

I Avinurme heategevusjooks

Jooksupidu toimus 7. september 2016. Oli minu pisikese puhkuse viimane päev.

Sellise vahva ürituse idee sündis siiani nii minu kui ka paljude teiste jooksjate silmis parima jooksupeo (Iisaku staadionimaraton) korraldaja Rene Kundla sulest. Suur tänu!

Olin ideega päri ja nõus korraldama. Abivägi saabus ja minu roll oli enne üritust kõik veel korraldamata vajalik korda ajada. Peale esimese septembri aktust uurisin kas minu meilid on valda ja kooli jõudnud...kirjutasin juba kuu tagasi. Kahjuks polnud minu kirjakesed kohale jõudnud, kas siis kohalike puhkuseperioodi tõttu või mingil muul ebamäärasel põhjusel. Õnneks väikses kohas kuulujutud levivad ja ideest olid kõik midagi veidi kuulnud.

Kui sain kinnitust, et kõik on nõus ürituse toimumisega ja aitavad nii nagu võimalik, siis oligi aeg printida ajakavad välja ja kooli, valda, raamatukokku, lasteaeda ja infotahvlile nad viia/riputada. Avastasin ka toreda vea, et rahvajooks on 2000 km. Kahjuks keegi seda suurepärast võimalust ei kasutanud ja piirduti 2000 meetriga.

Kohe peale ärkamist ja hommikusööki asusin oma ühele suurtoetajale kooki meisterdama. Eelmise päeva õhtul sain veel metsas marju korjata ja mõned pohlad ning mustikad jõudsid ka koogile. Tänutunde ja positiivsete mõtete lainel see toorjuustukook valmis saigi. Kuulsin, et maitses ja seega läks koogitegu korda.
Peale küpsetamist oli aeg minna puidutoodete firmasse E.Strauss ja valida välja auhinnad parimatele. Otsustasin, et igas vanusegrupis võiks kohaliku toodangu tutvustamiseks midagi pisikest olla. Parimale mehele ja naisele 10 000m jooksus olid suuremad korvid maalingutega. Eelmisel õhtul kui vald teatas summast, millega autasustamist toetab algas suur arvutamine ja vanuseklasside lahterdamine. Viimaks veidi enne kahte öösel sain magama minna.

Kui auhindadega korras oli, siis sain lapse lõunaunne ja ise läksin üleliigseid pingeid jõe äärde maandama. Jõgi tuli vastu ja tekkis tunne, et kõik läheb korda. Puhkus on kvaliteetselt veedetud.
Viimasel hetkel sain voolu ja helitehnika staadionile helistades ja uurides telefoni teel toimuvat. Meenus veel päev enne võistlust, et 10 000 m jooksule on ju vaja veepunkt tekitada. Õhtul uurisin veelaua kohta kuid kiirkorras sai vähemalt pink, topsid, vesi ja kolm veepoissi muretsetud. Veidi oli kahju, et ise mitmes kohas samaaegselt olla ei saanud. Oleksin tahtnud õpetada kuidas veepunktis kvaliteetset teenindust pakkuda. Avastasin fotodelt, et võistlejad ise kummardasid jooksu ajal ja pidid saama kuidagi kätte topsi. Selleks minu sõbralik soovitus koolil teha näiteks ekskursioon jooksuvõistlusele (neid toimub ka Ida-Virumaal lausa) ning jälgida kuidas asjad käivad nii rajal kui selle ääres.

Rõõm oli näha paljusid jooksusemusid, kes kaugemalt kohale sõitsid. Tunne oli hea. Kui registreerimine oli lõppenud ja õhtujuht avasõnad lausunud, siis oligi Tillujooksule aeg start anda. Avastasin, et oma last unustasin registreerida, kuid kuna ema jagas teises otsas maiustusi, siis hullu polnud. Läbisin Gretega raja ja käskluse jooksuks andis minu endine kergejõustiku-ja aeroobikatreener Heli Ambos.

400m ja 800m jooksu oli põnev jälgida. Mulle meeldis vaadata laste vahetuid emotsioone ja just see kaotusvalu tuli oma kooliajast meelde. Nii tublid olid kõik ja kaotama tuleb õppida, kunagi võib see viimase koha pisike poiss või tüdruk teha midagi väga suurt. Jooksin isegi kunagi algklassides sellel samal staadionil 100m jooksu ja siis veel ei teadnud kui kaugel see lõpp on täpselt. Loomulikult olin ma viimane ja pettunud, aga minu lapsemõistus käskis mul ring ikka ära teha, tundsin end võitjana ja ema/õpetajate hõiked, et tule tagasii...100m on läbi ammu mind oma auringi tehes ei kõigutanud. Pikamaajooksja ei saa 100m peal soojagi sisse.

Jooksin 10 km treeninguna ja emotsioonist oli pulss kõrgem ja tuju lõbusam kui tavaliselt. Mehed ikka jooksid mitmete ringidega ette ja tempo oli tugev. Naistega sai juttu ajada ja näha oli, et nii mõnigi tuli nautima ja võit polnud esmatähtis.

Kindlasti polnud kõik nii ideaalne kui võiks olla, kuid esimese korra kohta võiksin viie ikka panna. Juba puhtalt selle eest, et nii palju rahvast tuli kohale, ilm oli ilus ja auhinnad said kenasti võitjatele edastatud.

Raja ääres õueküünalde jaoks oli liiga valge, kuid autasustamisel meeleolu ikka lõid. Porgandid lilledena anda oli ka idee, mis tuli. Loodan, et maitsesid saajatele.

Kui kõik on nõus ja järgmisel aastal veel enam Avinurmekaid kohale hiilib, siis olen nõus korraldama kooli/staadioni toetuseks samalaadset üritust.

Kuidas paremini ja mugavamalt saaks?

-WC ja riietumis/pesemisruumini juhatavad sildid või raja äärde tekitada infopunkt
-Tee äärde viited VÕISTLUS
-Pikem planeerimisaeg
-Korralik joogipunkt
-Tillujooksul osalejatele tervislikum alternatiiv. Näiteks ise tehtud kaerahelbe-rosinaküpsised ja õun, pirn.
-Lisada tervisekõnd, et kõik osaleda saaksid.

Minule andis kogu üritus väga sooja ja siira tunde. Kindlasti Euroopa Meistrivõistlustel mõtlen kõigile ilusatele hetkedele, mida erinevad Ida-Virumaa jooksud mu ellu on toonud.

Kommentaaridesse ootan huviga osalejate muljeid. Kas tekkis suurem huvi jooksmise vastu? Mis meeldis, mis mitte?

Aitäh toetamast!

Pilte kogu üritusest leiab:
http://www.sekundomer.ee/fotoreportazhi/chempionat-ida-virumaa-po-begu-na-distancii-10-km-7-09-2016/

Ürituse leht:
https://www.facebook.com/events/300556050307584/?ti=cl

Kogu postitus telefonis trükitud. Loodan, et arvutiversioonis on ka loetav. :)

Sain küsimuse, et kust leida jooksuüritusi.
Lehtedel marathon100.com ja jooksukalender.ee on enamus olemas.
Facebook-i kasutajatele meeldiv variant: https://www.facebook.com/jooksukalender/

Liikumine on kõigile hea ja kiirus polegi see kõige olulisem. Emotsioon ja tunne, et elan ja olen siin ning praegu teeb selle just minu jaoks eriliseks.

2 kommentaari:

 1. Sa oled väga tubli. Mul on rõõm lugeda, et sa liigud üha rohkem oma seatud eesmärkide poole ja oled aktiivne sportliki eluviisi toetaja ja elluviija. Jätka samas vaimus. Mina jälgin ja olen uhke selle üle, mis sinust saanud on ;)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma tänan! Teised tegid ikka väga palju ära. Mul tuli piltidele ronida ja nautida melu ja asjaajamist. :)

   Aitäh!
   Nii vähe on tänusõnu eesti keeles.

   Hoian ka sinu tegemistel silma peal ja püüan kauges ja kaunis tulevikus eeskuju võtta. :)

   Kustuta